Telefon
WhatsApp
10 Elektrikli Araçtan 7'sinin Lastiği Continental

Tesla, Volkswagen, Mercedes-Benz, Porsche, Ford, Asyalı otomobil üreticileri Kia ve BYD gibi dünyanın önde gelen araba üreticileri elektrikli araçlarında orijinal ekipman olarak Continental'in teknoloji uzmanlığına güveniyorlar. Continental dünyanın en yüksek hacimli 10 elektrikli araç üreticisinden 7’sine lastik tedarik ediyor. Batarya ünitelerinin aracın ağırlığını artırması gibi nedenlerle lastiklerden beklentiler de değişiyor. Artan ağırlığı taşıyabilecek lastiklerin seçilmesi özellikle önemli hale geliyor. 2021 yılından bu yana Continental, yeni HL yük endeksli ilk binek lastiğini üretiyor. Bu lastikler aynı şişirme basıncında, daha önceden yaygın olan XL standardına göre yüzde 10'a kadar daha yüksek bir yük kapasitesine sahip. Bu, dar lastiklerin de ağır yükler taşıyabileceği anlamına geliyor. 

 

YUVARLANMA DİRENCİ OPTİMİZE EDİLİYOR

 

Elektrikli araba kullananlar tek batarya şarjıyla ne kadar yol alabileceğini merak ediyor. Bu durum batarya kapasitesi, motor enerji verimliliği ve sürüş tarzına bağlı olsa da, lastiklerin rolü de önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Daha iyi enerji verimliliği elektrikli araçlarda daha uzun menzil sağlıyor; içten yanmalı motorlarda ise daha düşük yakıt tüketimine, dolayısıyla daha düşük CO2 emisyonuna yol açıyor. Yuvarlanma direnci 1 kg/t azaldığında elektrikli aracın menzili yaklaşık %3-4 oranında artıyor. Continental lastik mühendisleri, ek menzil yaratmak için uzun yıllardır özellikle yuvarlanma direnci üzerine çalışıyorlar. Continental mühendisleri son olarak, tasarım çalışmaları sayesinde, Ford için özel olarak geliştirilen EcoContact 6'nın yuvarlanma direncini, AB lastik etiketi A sınıfı standardının yüzde 15 üzerinde olacak şekilde iyileştirmeyi başardılar.

 

ARAÇ İÇİ GÜRÜLTÜYÜ AZALTIYOR

 

Elektrikli araçlar için bir diğer önemli konu da lastik kaynaklı gürültü. Lastik gürültüsü, özellikle araç içinde rahatsız edici bir boyuta gelebiliyor. İlk olarak 2016 yılında binek lastikler için geliştirilen ContiSilent teknolojisi, araç içerisinde rahatsızlık veren yuvarlanma gürültüsünü 9 desibele kadar azaltıyor. Özel bir poliüretan köpük tabakası, yoldan gelen titreşimleri emerek, gürültünün aracın gövdesine ve yolculara iletimini azaltıyor. Piyasada bulunan tüm jantlarla uyumlu olan ContiSilent, aracın performansını, yakıt tüketimini, yük kapasitesini veya azami hızını etkilemiyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

YENİ OPEL ASTRA

Anket