Telefon
WhatsApp
7 Kişilik Dacia Jogger Hibrit Motorla Geliyor
OPEL MOKKA E

Küçük, tamamen elektrikli şehir otomobili Spring, kompakt Sandero ve SUV sınıfındaki Duster modellerinin ardından Dacia, şimdi aile otomobilini 7 kişilik bir modelle yeniliyor. Yeni modelin tanıtımı, Dacia’nın ürün gamını yenileme planının bir parçasını oluşturuyor. Marka, 2025 yılına kadar iki yeni model daha pazara sunacak. Dacia Jogger aynı zamanda Dacia’nın ilk hibrit modeli olacak. Dacia Jogger, ön cephesi Dacia markasına özgü geniş ön ızgara, köşelere kadar uzanan geniş çamurluklar ve tasarım detaylarıyla hareketlendirilen yatay bir motor kaputu ile dikkat çekiyor. Çamurluk hizasındaki tekerlekler ve arka spoyler dinamik görünümü tamamlıyor. Belirgin omuz çizgisi yoldaki duruşu güçlendiriyor. Dacia Jogger, tavan rayları ve yerden yüksek yapısıyla (200 mm) tüm yol yüzeylerine uyumlu maceraya hazır bir görünüm sergiliyor. Ön farlar ve arka stop lambaları Dacia’nın yeni Y şeklindeki ışık imzasını içeriyor. Ön gündüz farları ve kısa farlarda LED teknolojisi kullanılıyor. Dacia Jogger, bazı versiyonlarda sadece birkaç adımda dönüşen modüler tavan raylarıyla donatılıyor. Port bagaj rayları 80 kg’a kadar (bisiklet, kayak, port bagaj vb.) taşıyabilen bir taşıyıcı işlevi görüyor.

GENİŞ VE KONFORLU

Dacia Jogger, ailelerin günlük yaşamını kolaylaştıran geniş yaşama alanı ve çok yönlülük sunuyor. Önde, ortada ve hatta arkada 24 litrelik saklama alanı herkes için rahat bir kullanım sunuyor. Üst donanım seviyelerinde araçların iç mekandaki kalite algısını iyileştirmek için ön panel boyunca uzanan tekstil bir şerit eklendi. Gösterge paneli veya bilgi-eğlence ekranı gibi sürüş bileşenleri bu şeridin üzerinde yer alıyor. Erişimi kolay klima ve sürüş destek kumandaları ise altında bulunuyor. Aynı kumaş, ön kapı kol dayamalarında da yer alıyor. Bazı versiyonlarda 2. sıra yolcular için katlanabilir masalar ve bardak tutucular bulunuyor. Masalar farklı yolcuların gereksinimini karşılamak üzere 70 mm kadar uzuyor. Ayrıca 2. sıra koltuklarda iki adet ISOFIX bağlantı noktası da bulunuyor. 3. sıradaki iki yolcuya ise, iki adet bağımsız koltuk, kol dayama yeri, daha iyi bir görüş ve ferahlık için kelebek tipi yan camlar sunuluyor. Açılabilir kelebek camlar yolcunun doğal havalandırmasını sağlıyor. 7 koltuklu versiyonda her bir koltuk sırası için ayrı bir tavan lambası sunuluyor. Koltuk yüksekliği (1 ve 2. sıralar arasında +55 mm; 2. ve 3. sıralar arasında +25 mm) arka koltuklarda daha da fazla konfor anlamına geliyor. Dacia Jogger, aracın tamamına yayılan toplam 24 litre saklama alanıyla gelişmiş bir işlevsellik seviyesi sunuyor. Temel depolama alanları; 7 litrelik torpido gözü, her biri 1 litrelik şişeye uygun ön ve arka kapı cepleri, 1,3 litrelik kapalı orta konsol ve altı adet bardak tutucudan oluşuyor.

OFF-ROAD TARZI İLE İDDİALI

Dacia, Jogger modelinin lansmanı için Extreme adı altında sınırlı sayıda özel bir versiyon sunacak. Bu versiyon; İnci Siyah, Arduvaz Gri, Aytaşı Gri, Buzul Beyaz ve lansman rengi Terracotta Kahve olmak üzere beş gövde rengiyle satışa sunulacak. Dış tasarımda; siyah renkli tavan rayları, aynalar, alaşım jantlar ve köpekbalığı yüzgeci anteni dikkat çekiyor. Megalith Gri ön ve arka tampon altı kaplamaları ek kontrast sağlıyor. Extreme özel versiyonunun ön tarafında ve jantlarında isim çıkartmaları ve kapı eşiğinde özel koruyucu şeritler bulunuyor. Koltuklardaki kırmızı dikişler ve ön kapı panellerindeki krom kaplamalar iç mekandaki kalite algısını arttırıyor. Tam donanımlı versiyonlarda; geri görüş kamerası, iklim kontrolü ve eller serbest anahtar bulunuyor. Dacia Jogger, koltuklar katlandığında 1.819 litre VDA’ya kadar bagaj kapasitesi sunuyor. 5 kişilik versiyon 708 litre VDA (koltuk sırtlığı üst noktasına kadar) bagaj hacmi sunuyor. 7 kişilik versiyonda bagaj hacmi 160 litre VDA ve 3. sıra koltukların katlanmasıyla 565 litre VDA’ya ulaşıyor. Bagajın yüksek (661 mm) ve uzun derin (1.150 mm) yapısı sayesinde aileler, çocuk arabası veya çocuk bisikletini düz yatırarak ve 3. sıra koltuklardan birini katlayarak kolayca sığdırabiliyor. 

MODERN BİR PLATFORM

İlk olarak Yeni Sandero ailesinde kullanılan CMF-B platformu, Dacia’nın B ve C segmenti ürün stratejisinin merkezinde yer alıyor. Modern bir platform üzerine inşa edilen Dacia Jogger, oldukça dayanıklı, sağlam yapısıyla darbelere karşı etkin bir koruma sunuyor. Gövde yapısı, güçlendirilmiş bir motor bölmesi (alt ray üzerinde yan direkler ve alt şasi) ve yolcu bölmesinden oluşuyor. Bir ivmeölçer ile eşleştirilen kapılardaki basınç sensörleri, yan darbelerin erken algılanmasını, perde ve yan hava yastıklarının daha hızlı açılmasını sağlıyor. Dacia Jogger ayrıca standart olarak yeni nesil hız sınırlandırıcı ve ESC dışında belirli donanım seviyelerinde isteğe bağlı olarak direksiyondan kumanda edilen hız sabitleyici ile donatılıyor.

VERİMLİ BENZİNLİ VE LPG’Lİ MOTOR SEÇENEKLERİ 

Dacia Jogger, tamamen yeni 1.0 litre TCe 110 benzinli ve ECO-G 100 benzinli/LPG çift yakıtlı motor seçenekleriyle ihtiyaca uygun seçenekler sunuyor. Altı ileri manuel şanzımanla sunulan yeni TCe 110 benzinli motor, TCe 110, 1,0 litre, 3 silindirli, direkt enjeksiyonlu bir turbo motor ve 110 beygir gücü (81kW) üretiyor. Alüminyum motor bloğu daha hafif bir yapıyı beraberinde getiriyor. 2900 d/d’de 200 Nm tork değeriyle şu an Dacia Jogger ile sunulan en güçlü motor.

JOGGER HYBRID, 2023'TE GELİYOR

2023 yılında ürün gamına hibrit versiyon da eklenecek Dacia Jogger, hibrit teknolojisine sahip ilk Dacia modeli olacak. Dacia Jogger, piyasadaki en uygun fiyatlı 7 koltuklu hibrit olarak öne çıkacak. Dacia Jogger hibrit teknolojisi, 1,6 litrelik bir benzinli motor, bir e-motor ve bir yüksek voltajlı marş motoru olmak üzere iki elektromotor ve çok modlu debriyajsız bir transfer kutusundan oluşuyor. 1,2 kWsa (230V) kapasiteli yüksek performanslı bataryalar ve verimli otomatik şanzımanla birlikte fren enerjisi geri-kazanım sistemi; şehir içi kullanımlarında %80 oranında tamamen elektrikli sürüşe imkan tanıyor ve böylece %40’a varan yakıt tasarrufu sağlıyor (şehir içi sürüşlerinde eşdeğer bir benzinli motorla karşılaştırıldığında ve eşdeğer sürüş şekliyle).

YENİ HONDA CIVIC

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

BMW iX

Anket