Telefon
WhatsApp
BMW Yeni Modelleri İle Münih'te Gövde Gösterisi Yaptı
TAIWAN BUSINESS & TRADE SHOW WEBINAR

IAA Mobility 2021'in ana temasını döngüsel ekonomi olarak belirleyen BMW Group, “RE:THINK, RE:DUCE, RE:USE, RE:CYLCE” (Yeniden Düşün, Azalt, Yeniden Kullan ve Geri Dönüştür)" yaklaşımına paralel olarak Neue Klasse konseptini de tanıtıyor. Elektrikli otomobillerde kullanılan kobalt, nikel ve alüminyum gibi materyallerin yüksek oranda tekrar kullanım potansiyellerini değerlendiren BMW aynı zamanda her yeni otomobilin iç ve dış bölümlerinde sürdürülebilir malzemelere ağırlık veriyor.

Halihazırda yüzde 100'e kadar geri dönüştürülmüş plastik kullanımını gerçekleştiren şirket daha düşük karbon ayak izine sahip plastik üreticileriyle de iş birliği yapıyor. Geri dönüştürülmüş plastiğe ek olarak selüloz, kenevir, ahşap veya bambu gibi doğal liflerle güçlendirilmiş plastikler de kullanarak birincil madde kullanım yüzdesini daha da azaltan Grubun 2030 yılı hedefleri arasında ortalama yüzde 40'ı geri dönüştürülmüş malzeme içeren termoplastik kullanımı bulunuyor. Vegan deri döşeme uygulaması, kaynakların verimli kullanımı hedefi doğrultusunda BMW Group'un en önemli araştırmaları arasında yer alıyor. Biyolojik bazlı hammaddeler, yüzde 100 geri dönüştürülmüş polyester ve mantar parçacıkları içeren sentetik deri, günümüzde kullanılan suni ürünlere nazaran yüzde 45 daha az CO2 salımı sağlıyor.

İşte BMW'nin Münit'te tanıtımını gerçekleştirdiği modeller:

 

BMW iVision Circular Concept: BMW'nin 2040 yılındaki ulaşım araçlarına örnek teşkil etmesi amacıyla geliştirdiği ve yeni nesil i3 olarak nitelendirilebilecek konsept çalışması Circular, katı hal bataryaları ile öne çıkıyor. Büyük oranda geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilen araç, ahşap ve cam yüzeylerin beraber kullanıldığı sıra dışı iç mekanı ile dikkat çekiyor. 

BMW iX: IAA Mobility 2021'de sahnenin en önemli yıldızı, BMW'nin elektrikli modellerindeki amiral gemisi iX. Kullanıcısına beşinci nesil eDrive sürüş sistemini sunan iX, dört tekerlekten çekiş sistemi ve WLTP normlarına göre xDrive40 versiyonunda maksimum olarak sunduğu 425 km’lik menziliyle dikkat çekiyor. BMW iX'in yol tutuş yetenekleri ve kabin içindeki konfor seviyesi, sınıfında öncü ‘Carbon Cage’ ile sağlanırken, 0.25 Cd’lik sürtünme katsayısı sunan alüminyum uzay çerçevesi de yüksek sürüş menziline katkıda bulunuyor. BMW'nin elektrikli ilk SAV otomobili iX modeli, xDrive40 versiyonlarıyla 2021 yılının son çeyreğinde Türkiye’deki showroomlarda yerini alması bekleniyor.

BMW i4: İlk tam elektrikli Gran Coupé gövdeli model olan BMW i4, emisyonsuz sürüş keyfini dört kapılı otomobil ferahlığı ve pratikliğiyle birleştiriyor. En gelişmiş elektrikli sürüş sistemi olan beşinci nesil eDrive’a sahip i4'ün, 72 hücreli dört modül ve 12 hücreli üç modülden oluşan bataryası bulunuyor. Bu sayede otomobil DC şarj istasyonlarında 10 dakikalık dolum ile 164 km menzili kullanıcılarına sunabiliyor. WLTP formlarına göre 500 km'yi aşan menziliyle dikkat çeken BMW i4’ün boş bataryası AC şarj ile 8.5 saatten daha kısa bir sürede tamamen doluyor. Borusan Otomotiv BMW i4’ü 2022 yılının ilk çeyreğinde Türkiye yollarına çıkarmaya hazırlanıyor.

BMW iX3: BMW'nin yeni nesil elektrikli araç mimarisini kullanan iX3, yollara çıkmasının üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen, geçirdiği makyaj operasyonu ile güncellendi. Farları ve stop lambalarında kendisine gösteren yenileme operasyonu, iç mekanda ise kokpitte ve multimedya ekranında yapılan güncellemerlerde kendisini gösteriyor. Makyajlı iX3'ün kısa bir süre sonra Türkiye'de de satışa sunulması bekleniyor. 

Yeni BMW 4 Serisi Gran Coupé: 4 Serisi'nin Coupé ve Cabrio gövdeli versiyonlarından sonra otomobil severlerin merakla beklediği Yeni 4 Serisi Gran Coupé, bu yıl BMW'nin evinde düzenleniyor olan IAA Mobility 2021'de görücüye çıkıyor. Yeni BMW 4 Serisi Gran Coupé sahip olduğu sürüş dinamikleri, şık tasarımı ve iç mekânda sunduğu premium detaylarıyla dikkat çekiyor. Yeni 4 Serisi Gran Coupé’nin neredeyse 50:50 olan dengeli ağırlık dağılımı ve üstün aerodinamik detayları yol tutuş yeteneklerini en üst seviyeye çıkarıyor. Yeni BMW 4 Serisi Gran Coupé'nin Türkiye'de 2021 yılının sonlarına doğru yollara çıkması hedefleniyor.

Yeni BMW Motorrad CE 02: BMW'nin kısa bir süre önce tanıttığı BMW Motorrad CE 04 elektrikli scooter modelinin ardından fuarda sergilediği bir diğer yenilği ise CE 02 adını verdiği elektrikli motosiklet modeli oldu. Tek kişilik oturma düzenine sahip olan 120 kg ağırlığındaki motosiklet konsepti, 15 bg güç üreten elektrikli bir motor ile hareket ediyor. Son hızı 90 km/S ve pilleri tam doluyken 90 km'lik menzil sunabiliyor. Motosikletin altına konumlandırılan kendi kaykayı da konseptin dikkat çeken diğer bir özelliğini oluşturuyor. 

MINI Electric ve MINI Cooper SE Countryman ALL4 Plug-In Hybrid: 2021 yılının ilk yarısında tüm satışlarının yüzde 15'i elektrikli modellerden oluşan MINI 2030 yılında ürün gamını tamamen elektrikli modellerden oluşturacak. MINI Cooper SE Countryman ALL4, çok yönlü karakterini öne çıkarmak ve macera temelli gezilere ilham vermek için fuarda MINI'ye özel tasarımlı tavan çadırıyla birlikte sergileniyor.  Elektrikli modellerin yanında MINI'nin en performanslı versiyonları olan MINI John Cooper Works de IAA Mobility 2021'de yerini alıyor. Çok çeşitli kullanım senaryolarına göre tasarlanan, tamamen elektrikli MINI Vision Urbanaut, ve URBAN-X girişimi de MINI Area'da dijital sunumlarla gösteriliyor.

HONDA JAZZ HİBRİT

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

RENAULT EXPRESS

Anket