Telefon
WhatsApp
Çinli BYD Türkiye’de yatırıma geliyor
Haber Yazı Detay İçi Reklam Alanı 300x250

Çinli otomotiv devi BYD, Türkiye’de1 milyar dolarlık yatırım yapmaya hazırlanıyor. BYD, bir süredir yatırım için Ankara ile temaslarda bulunuyordu. BYD ile yapılan görüşmelerin olumlu sonuçlandığı, Çinli BYD’nin Avrupa’da Macaristan’a kuracağını duyurduğu ilk fabrikanın ardından Türkiye’de ikinci fabrikasını inşa edeceği söyleniyor. Edinilen bilgiye göre BYD’nin Türkiye’deki fabrikası Manisa’da kurulacak.

Markadan resmi bir açıklama yapılmazken, imza töreninin gelecek hafta yapılacağı ve törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da katılacağı söyleniyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, mayıs ayında yaptığı açıklamada BYD ve Chery’nin Türkiye’de yatırım yapmaları konusunda ki görüşmelerin sonlanmak üzere olduğunu belirtmişti.

Ek vergi yatırım getirdi

Türkiye ile Çin arasındaki dış ticaret açığını azaltmak için Çinli elektrikli otomobillere yüzde 40 ek Gümrük Vergisi getirildi. Söz konusu uygulama, daha sonra içten yanmalı Çinli otomobilleri de kapsayacak şekilde genişletildi. Ek Gümrük Vergisi 7 Temmuz’da devreye girecek. Ek vergi ile Türkiye ile Çin arasındaki dış ticaret açığını azaltmak ve Çinlileri Türkiye’de yatırım yapmaları hedefleniyordu. Sonuç olarak Ek Gümrük Vergisi uygulaması başarılı oldu. İlk yatırım BYD’den geldi. Şimdi sırada Çinli Chery var. Chery yetkilileri Türkiye’de yatırım yapmayı planladıklarını ve Ankara ile temas halinde olduklarını açıklamıştı.

Türkiye’ye 2023 sonunda giriş yapan BYD, elektrikli Atto 3 ve plug-in hibrit Seal U modellerini satıyor. BYD ülkemizde Toyota ve Lexus’un da distribütörlüğünü yürüten ALJ Otomotiv tarafından temsil ediliyor.

Tesla’yı üst üste ikinci kez solladı

BYD 20 yılda elektrikli otomobil pazarında liderlik koltuğuna oturdu. 2023’de elektrikli ve hibrit otomobil üretimi 3 milyon adeti aşarken, Tesla’nın üretimi 1.84 milyon adet oldu. Böylece BYD, üst üste ikinci kez Tesla’yı geride bıraktı. BYD 1.6 milyon elektrikli ve 1.4 milyon hibrit araç üretti.2024’ün ikinci çeyreğinde de BYD’nin elektrikli araç satışları yüzde 21 artışla 426 bin adede ulaştı. Tesla’nın teslimatları ise yüzde 4.8 düşüşle 443 bin adete geriledi.

Yatırım yapan Çinlilere ek vergi yok

Cumhurbaşkanı kararıyla 7 Haziran'da Çin menşeli oto ithalatına getirilen ve sonraki kararla "ek mali yükümlülük" olarak nitelenen yüzde 40 veya 7 bin dolar ek vergiye ilişkin düzenleme yapıldı. Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanan ithalatta ilave gümrük vergisi uygulanmasına ilişkin kararda değişiklik yapıldı. Kararda değişiklik yapan Cumhurbaşkanı kararı uyarınca, yatırım teşvik belgesi kapsamında gümrük muafiyetinden yararlanarak gerçekleştirilen Çin menşeli oto ithalatı, uygulanan söz konusu ek mali yükümlülükten muaf olacak. Karar 5 Temmuz itibariyle yürürlüğe girdi.

Mercedes

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Sidebar En Üst 300 x 250 Reklam Alanı

Reklam

Sidebar Orta Kısım 300 x 250 Reklam Alanı

Anket