Telefon
WhatsApp
Continental'dan 100 bin Km Tasarruf Sağlayan Simülatör
Haber Yazı Detay İçi Reklam Alanı 300x250

Continental, daha verimli, sürdürülebilir ve gelecekte müşterilerin gereksinimlerini tam olarak karşılayan premium orijinal ekipman lastikleri geliştirmek için son teknoloji bir dinamik sürüş simülatörüne yatırım yapıyor. Ansible Motion'ın üreticisi olduğu bu yüksek teknoloji kurulumu, 2022 yılının ortalarında, Continental bünyesindeki, Avrupa'nın en büyük lastik test merkezi olan Contidrom'da hayata geçirilecek. Lastiklerin ve test aracının sürüş dinamiği parametrelerini tam olarak hesaplayabilen simülatör içerisinde sürücünün de bulunduğu (DIL) sistem, yüksek hareket kabiliyeti sayesinde Continental'in profesyonel test sürücülerine, tıpkı test pistinde yapılan lastik testleri gibi, subjektif sürüş izlenimleri verebilecek. Karmaşık yapılı ve zaman alan Premium lastiklerin geliştirilmesi sürecini yeni dinamik sürüş simülatörü sayesinde daha verimli hale getireceklerini söyleyen Continental Lastik Araştırma ve Geliştirme Müdürü Dr. Boris Mergell, "Otomotiv endüstrisinde yaşanan sanal geliştirme sürecini lastik sektöründe de aktif olarak şekillendirmek istiyoruz. Yeni simülatör, en modern teknolojiyi profesyonel test sürücülerimizin geniş tecrübesi ile buluşturuyor. Continental, bu yenilikçi hibrit test teknolojisini kullanan öncü şirket olacak" dedi. 

YILDA 10 BİN LASTİK TASARRUFU

Yeni sürüş simülatörü, lastik geliştirme konusunda birçok fayda sağlıyor. Lastik geliştirme çalışmaları ve test düzenlemeleri sanal dünyaya geçtiğinde, zamandan, maliyetten ve değerli kaynaklardan tasarruf sağlanacak. Gerçek yollar yerine sürüş simülatöründe tamamlanan her test döngüsü, daha az test lastiği anlamına geliyor. Bu yatırım, Continental'in 2030 yılına kadar çevresel ve sosyal sorumluluk içeren ticari faaliyetleriyle sektörünün lider lastik üreticisi olma hedefini de destekliyor. Continental Binek Lastikleri Geliştirme Müdürü Dr. Holger Lange, "Gelecekte test sürücülerimiz gerçek yollarda veya test pistlerinde daha az direksiyon başına geçtikçe her yıl test için yaklaşık 100 bin kilometre daha az yol kat edilmiş olacak. Ayrıca yılda yaklaşık 10 bin test lastiğinden de tasarruf edebiliriz" dedi. Bu zamana kadar, lastiklerin gerçek hayatta kullanım senaryolarına uyarlanması için çok sayıda test lastiğinin üretilmesi gerekiyordu. Bu simülatör sayesinde, gelecekte ciddi anlamda daha az sayıda prototipin yapılması hedefleniyor.

ÇOK YÖNLÜ TEST İMKANI

Test pilotu, simülatörde her bir araç modeli için çok özel bir lastik deseni ile sürüş yapıyor. Tüm parametreler istenilen anda dijital olarak ayarlanabiliyor. Bu da yeni lastik modellerinin, elektrikli, hibrit ve içten yanmalı motorlu binek ve ticari araçlar dâhil olmak üzere farklı kullanım alanlarında, sürüş koşullarında ve farklı yüzeylerde öngörülebilir şekilde ve güvenilir sonuçlarla test edilebileceği anlamına geliyor. Continental, son simülasyon teknolojisi Ansible Motion Delta S3'ü tercih ediyor. Dört çarpı dört metreye çıkan hareket alanı, daha yüksek çözünürlük ve sanal dünyada lastikleri doğru bir şekilde değerlendirme kabiliyeti ile Delta S3, Continental mühendislerinin hızlanmaları daha uzun süreliğine canlandırmalarına imkân tanıyacak. Bu da şerit değiştirme, manevra, dar ya da uzun yol ve farklı zeminlerde sürüş gibi daha gerçekçi deneyimleri garanti ediyor.

Mercedes

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Sidebar En Üst 300 x 250 Reklam Alanı

Reklam

Sidebar Orta Kısım 300 x 250 Reklam Alanı

Anket