Telefon
WhatsApp
Elektrikli otomobil satan markaların sayısı 16'ya çıktı
Haber Yazı Detay İçi Reklam Alanı 300x250

Türkiye’de elektrikli otomobil pazarı hızla büyüyor. 2023 Ocak-Haziran aylarında elektrikli otomobil satışları yüzde 487.5 artışla 13 bin 294 adete yükseldi. Elektrikli otomobillerin pazar payı ilk altı ayda yüzde 3.1 oldu.

Türkiye’de bugün itibariyle BMW, Citroen, DFSK, Fiat, Hyundai, Kia, Leapmotor, Mercedes-Benz, MG, Opel, Peugeot, Renault, Skywell, Togg, Tesla, gibi markalar elektrikli modellerini satıyor. Son olarak Çinli Voyah Türkiye’de ön siparişle satılmaya başlandı.

Fluence Z.E ve ardından Zoe ile Türkiye elektrikli otomobil pazarına öncülük yapan Renault, yeniden atağa kalktı. Avrupa'da elektrikli otomobil sahipliğinin yaygınlaşmasında önemli rol oynayan Dacia Spring’i Türkiye’de satışa sundu. Ayrıca elektrikli Megane E-Tech için ön sipariş toplamaya başladı.

Böylece, Türkiye’de satılan elektrikli otomobil markaların sayısı 16’ya yükseldi. Çinli BYD ve Lexus’un elektrikli modelleri de yılın ikinci yarısında yollara çıkacak.

MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, Avrupa'da elektrikli otomobil sahipliğinin yaygınlaşmasında önemli rol oynayan Dacia Spring’in Türkiye’de de iddialı olacağını söyledi. Dünya lansmanından bu yana 110 bin adedin üzerinde sipariş alan Dacia Spring’in, 2022’de Avrupa’da bireysel kullanıcılar için en çok satan üçüncü elektrikli otomobil olduğunu vurguladı. Çağdaş, Dacia Spring’in ardından elektrikli Renault Megane E-Tech’in de ağustos ayında satışa sunulacağını ifade etti.

Megane E-Tech için ön sipariş dönemi 1 Ağustos’ta başlıyor. 250 bin TL peşinat ödeyerek sipariş sürecini tamamlayan ön sipariş ilk 250 kişi Megane E-Tech yüzde 100 elektrikliye ağustosta sahip olacak.

Mercedes

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Sidebar En Üst 300 x 250 Reklam Alanı

Reklam

Sidebar Orta Kısım 300 x 250 Reklam Alanı

Anket