Telefon
WhatsApp
Tofaş'ın temsil ettiği markaların sayısı 10'a çıktı

Koç Holding ve Stellantis, Türkiye operasyonları konusunda anlaştı. Stratejik anlaşma ile Tofaş, Stellantis Türkiye dağıtım şirketi Stellantis Otomotiv Pazarlama A.Ş.'nin sermayesinin tamamını 400 milyon euroya satın alacak. Tofaş, tüm Stellantis markaları Fiat, Alfa Romeo, Jeep, Maserati, Citroen, DS Automobiles, Maserati, Opel ve Peugeot’nun satış ve pazarlamasını üstlenecek. Tofaş'ın temsil ettiği markaların sayısı Ferrari ve Lancia ile birlikte 10'a yükselecek. Bursa fabrikasında ise Koç Holding ile Stellantis eşit ortak kalacak.

Türkiye'deki tüm faaliyetlerin iki güçlü hissedarın desteğiyle tek bir çatı altında toplanması, dünya çapında ticari faaliyetlerde, üretimde ve Ar-Ge'de büyük sinerji yaratacak. Hiç kuşkusuz anlaşmanın en önemli ayağını yeni üretim projeleri oluşturacak. Tofaş 2025 yılı başından itibaren Bursa fabrikasında 5 marka için 'K0' kodlu orta boy hafif ticari araç ile Combi versiyonlarını üretecek. Aracın tüm hakları Tofaş'a ait olacak. Fiat Doblo üretimi, Temmuz 2023'te “K0” modelinin üretim bantlarında çalışmalar başlayıncaya kadar devam edecek. Fiat Egea/Tipo projesi 2025 yılı sonuna kadar uzatılacak. Hem iç pazar hem ihracat sürecek. Fiorino modelinin üretimi 31 Aralık 2024 itibariyle sonlandırılacak.

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu “6 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketinin yaralarını sarmayı sürdürüyor, üzerimize düşeni kararlılıkla gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bu zor dönemin atlatılmasında ülkemize yapılacak yatırımların büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Bu stratejik yatırım; üretim hacmi, ihracat performansı ve ar-ge yetkinlikleri ile şirketimiz Tofaş’ı otomotiv sektöründe çok daha önemli bir noktaya taşıyor. Türkiye otomotiv sektöründe lider konumundaki Tofaş, bu yeni yatırım ile hedeflerini büyütüyor ve iddiasını güçlendiriyor. Böyle zor bir süreçte gerçekleşen bu umut verici anlaşma topluluğumuzun ve ortağımızın ülkemize olan inancını da bir kez daha teyit ediyor. Ortaya çıkacak katma değer ile ülkemizin otomotivdeki rekabet gücünün artmasına hizmet etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

Stellantis CEO'su Carlos Tavares ise "Türkiye, Orta Doğu ve Afrika'da lider bir pazar payına ulaşmaya çalışırken, uzun vadeli stratejik planımız olan Dare Forward 2030'da kritik bir rol oynuyor" dedi. “Koç ile ortaklığımızı derinleştirmek sinerji yaratacak, değeri artıracak ve tüm segmentlerdeki Stellantis markaları için pazar potansiyelini büyütecektir. Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biri olan Tofaş ortak girişimimiz, önemli üretim ve Ar-Ge merkezlerimizden biridir. Türkiye'nin karşı karşıya olduğu mevcut acı verici süreçte, sürdürülebilir bir geleceği umutla ve dayanıklıkla yeniden inşa etme kapasitesini dünyaya gösteren bir ülkede liderlik rolümüzü 50 yılı aşkın geçmişimizin ötesine taşıyacağı için bu anlaşma üzerinde çalışan ekiplere en içten teşekkürlerimi sunuyorum” açıklamasında bulundu.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Citroen C4X Peugeot

Reklam

NISSAN QASHQAI E-POWER

Anket