Telefon
WhatsApp
Toyota Türkiye'nin ilk şarj edilebilir hibritini üretecek

Türkiye otomotiv sanayisi büyük bir değişim yaşıyor. Düne kadar benzin ve dizel motorlu araç üreten fabrikalar artık çevreci otomobiller üretiyor. Toyota, Oyak Renault, Fiat, Hyundai Assan, bugün full hibrit ve yarım hibrit araç üretimi gerçekleştiriyor. Togg ve Ford Otosan gibi markalar ise tamamen elektrikli araçlar üretiyor.

Bugün Türkiye otomotiv sanayisinde bir ilk daha gerçekleşiyor. Toyota Otomotiv Sanayi, Türkiye’nin ilk şarj edilebilir hibrit (plug-in hibrit) üretimine hazırlanıyor. İkinci nesil yeni C-HR, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye tarafından Sakarya’da üretilecek. Hibrit ve şarj edilebilir versiyonlardan oluşan yeni C-HR Türkiye’de üretilen ilk şarj edilebilir hibrit otomobil olacak. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, sarj edilebilir C-HR’ı dünyada ilk kez Türkiye’deki fabrikasında üretecek ve Toyota’nın Avrupa’daki fabrikaları arasında şarj edilebilir otomobil üreten ilk fabrika olacak.

317 milyon euro yatırım yapacak

Üretilecek yeni C-HR için gerçekleşen 317 milyon euroluk yatırım ile şirketin toplam yatırım tutarı da 2.3 milyar euroya ulaşacak. Yeni C-HR’ın, Toyota’nın Avrupa’da 2025’e kadar 1.5 milyon adet otomobil satış hedefine önemli bir katkıda bulunması bekleniyor. Böylelikle TMMT markanın Avrupa elektrifikasyon dönüşümünde de kritik rol oynayacak.

Sakarya’daki fabrika bir ilke daha ev sahipliği yapacak ve ayrıca Toyota Avrupa bölgesindeki ilk batarya üretim hattı da Türkiye’de kurulacak. Batarya üretim hattı, yıllık 75 bin adet batarya kapasitesi ile üretimi destekleyecek olup, alanında uzman 60 çalışan ek olarak istihdam edilecek.

Toyota Avrupa organizasyonunda bir ilk olan ve Toyota’nın elektrifikasyon dönüşümünde kritik rol oynayacak olan Türkiye’deki batarya üretim hattı, bu alanda yetişmiş nitelikli iş gücü ve know-how ile diğer Toyota fabrikalarının elektrifikasyon dönüşümüne destek vererek, Toyota Avrupa’nın hedeflerine ulaşılmasında önemli bir katkı sağlayacak.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve CEO’su Erdoğan Şahin, söz konusu projenin Toyota’nın küresel gücünün bir parçası olan Sakarya’nın global anlamda önemli aktörlerinden biri olduğunu bir kez daha teyit ettiğini söyledi. Şahin, “Bu önemli gelişme, güçlü üretim kabiliyetimizle farklı beklentilere cevap verebilecek nitelikte araçlar üretme anlamında yüklendiğimiz sorumluluklar açısından bize duyulan güvenin yeni bir göstergesidir. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye çalışanları ve tedarikçileri adına bu güzel haberi paylaşıyor olmaktan gurur duyuyoruz. Hep beraber tüm enerjimizle çalışarak, Sakarya’ya ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaya devam edeceğiz” dedi.

Toyota Motor Avrupa Üretimden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Marvin Cooke da, “Avrupa’da ilk batarya üretimiyle Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Toyota Avrupa’nın elektrifikasyon planında önemli bir rol üstlenmiş olup bu bizim için stratejik bir dönüm noktasıdır” dedi.

 150 ülkeye 185 bin araç ihraç etti

Toyota’nın Avrupa’daki en yüksek üretim hacmine sahip fabrikası konumundaki Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 2022’de ürettiği 220 bin aracın 185 binini 150’den fazla ülkeye ihraç etti. Fabrika, bugüne kadar 3 milyon adetten fazla üretim gerçekleştirdi. Üretilen araçların yüzde 85’i ihraç edildi. Türkiye’nin ikinci büyük ihracatçısı konumundaki şirkette, 5 bin 500 kişi istihdam ediliyor. Fabrikada üretim 6 gün 3 vardiya devam ediyor.

Mercedes

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Sidebar En Üst 300 x 250 Reklam Alanı

Reklam

Toyota C-HR

Anket